Біологія виділилася в окрему науку в 19 сторіччі, а до того була частиною природничої науки. Фактично, це наука про все живе, що навколо нас. Ще малечі починають викладати часткові біологічні знання на уроках природознавства. Пізніше це стає окремим предметом.
Курс сформований за послідовністю, в якій розвивалося життя на Землі. Спочатку досліджують найпростіші, безклітинні форми, пізніше переходять до прокаріотів: водоростей і бактерій. Після того знайомляться з формами життя навколо — від грибів та рослин до більш складних організмів — тварин. Не оминають і людину, адже всі ми — біологічні істоти. Вивчають системи органів, розвиток та здоров’я, нервову діяльність та як вона ґрунтується на фізичній складовій. Закінчується курс відомостями про клітини, генетику й спадковість, наукові досягнення в галузях біотехнологій та біохімії. Звісно, що разом із науковими знаннями підліткам розповідають про значення екології, збереження довкілля як на рівні держав, так і кожною людиною.
Популярними є методичні посібники від Матяш, Степанюка та Страшка. Перша є кандидатом наук, науковцем-біологом та хіміком, її роботи перекладені також російською й польською мовою.